Letrozol (Femara) – Co to jest?

Femara (substancja czynna – letrozol) to doustny niesteroidowy inhibitor aromatazy. W kulturystyce letrozol stosowany jest przez mężczyzn w celu obniżenia poziomu estradiolu we krwi poprzez eliminację produkcji estradiolu poprzez wiązanie i wyłączanie enzymu aromatazy, który jest odpowiedzialny za konwersję (lub aromatyzację) androgenów do estradiolu.

Letrozol (Femara) – jak działa, efekty działania

Letrozol jest zdecydowanie najsilniejszym z trzech najpopularniejszych inhibitorów aromatazy. Tylko jedna standardowa dawka 2,5 mg w tabletce jest wystarczająco skuteczna, aby obniżyć poziom krążącego estrogenu nawet o 98%. Powinien być stosowany tylko w przypadku kiedy inne inhibitory aromatazy są nieskuteczne.

W niektórych przypadkach letrozol może być stosowany w leczeniu ginekomastii, chociaż prawdopodobnie jest najskuteczniejszy w tym przypadku, jeżeli zostanie zastosowany we wczesnym stadium.

Letrozol ma również zdolność do zwiększania naturalnej produkcji testosteronu poprzez wzrost hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH), ale zwykle nie jest to preferowana metoda leczenia.

Letrozol (Femara) – skutki uboczne

Jako skutki uboczne najczęściej wymienia się zwiększoną potliwość, uderzenia gorąca, bóle stawów, a także zmęczenie. Możliwe również wystąpienie objawów hipoestrogenizmu, czyli niedoboru estrogenu – podstawowego hormonu płciowego u kobiet. Długotrwałe przyjmowanie letrozolu może prowadzić do osteoporozy (łamliwości kości), jednak jest to możliwe tylko u kobiet, które przeszły już menopauzę.

W niektórych sytuacjach może dojść do kołatania serca, duszności, kaszlu, zatoru płuc oraz zakrzepowego zapalenia żył. Często skutkiem ubocznym jest jadłowstręt, zwiększenie łaknienia. W przypadkach poniżej 0.1% występują objawy zaćmy, podrażnienia oka i niewyraźnego widzenia.

Letrozol (Femara) – prawidłowe dawkowanie

KlasyfikacjaSterydowy inhibitor aromatazy
Dawkowanie0.5-2.5mg
co 2-3 dni
Aktywny okres półtrwaniaokoło 48 godz
Retencja wodyBrak
HepatotoksycznośćBrak
Aromatyzacja Nie
PrzeznaczenieObniżenie poziomu estradiolu
w czasie cyklu
 Letrozol (Femara) – dawkowanie

Gdzie kupić Letrozol (Femara)?

Letrozol (Femara) można kupić online – szybko i bezpiecznie – w naszym sklepie internetowym

Letrozol (Femara) – FAQ

Jak dawkować Letrozol (Femara)?

Nie przekraczać zalecanych dawek! 
Dla celów kulturystycznych jako inhibitora aromatazy, nawet przy użyciu sterydów anabolicznych, dawka 2,5 mg będzie często zbyt wysoka i może potencjalnie pozbawić użytkownika energii, a  
w rzeczywistości jest to prawie gwarantowane. 
Dla standardowej ochrony związanej z estrogenami wystarczy 0,5-1 mg co 2-3 dni. Dokładne dawki są zależne od indywidualnych predyspozycji użytkownika i powinny być ustalane na podstawie wyników badań krwi.

Jaki jest maksymalny okres przyjmowania Letrozolu (Femary)?

Letrozol stosuje się przez cały okres trwania cyklu sterydowego w celu utrzymania optymalnego stężenia estrogenu we krwi.

Jak działa Letrozol (Femara)?

Letrozol ma w głównej mierze zapobiegać rozprzestrzenianiu się oraz rozrastaniu raka piersi u kobiet. Oprócz tego jednak, niweluje on estrogenowe skutki uboczne, które mogą występować po zażywaniu sterydów anabolicznych.
 
Lek wpływa na wytwarzanie estrogenów oraz zmniejsza ilość estrogenu za sprawą hamowania aktywności enzymów. W wyniku działania, hamuje on rozrost nowotworów złośliwych piersi, a jednocześnie komórki raka przestają rosnąć, bądź też tempo wzrostu znacznie zwalnia. Tym samym, nowotwór nie rozprzestrzenia się na inne partie ciała.

Letrozol (Femara) – opinie

3.3/5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.