Clomid – Co to jest?

Clomid (substancja czynna – cytrynian klomifenu ) jest niesteroidowym selektywnym modulatorem receptora estrogenowego (SERM) grupy trifenyloetylenowej. Clomiphene citrate został opracowany i zatwierdzony do stosowania we wczesnych latach 70-tych w leczeniu niepłodności kobiet, a później został rozszerzony do leczenia niepłodności męskiej.

Clomid – jak działa, efekty działania

W większości przypadków ten SERM jest stosowany do celów terapii po cyklu (PCT), przez co zastosowanie ma na celu stymulowanie naturalnej produkcji testosteronu, która została stłumiona przez stosowanie sterydów anabolicznych.

Klomifen stymuluje podwzgórze, które stymuluje przednią przysadkę mózgową do uwalniania hormonów gonadotropowych. Hormony gonadotropowe to hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH). FSH stymuluje (u mężczyzn) spermatogenezę, a LH stymuluje komórki Leydiga jąder do wydzielania większej ilości testosteronu. Ten mechanizm sprzężenia zwrotnego jest znany jako oś podwzgórze-przysadka-jądra (HPTA) i powoduje zwiększenie produkcji własnego testosteronu przez organizm. Poziom krwi wzrasta, aby zrekompensować zmniejszający się poziom egzogennych sterydów. Jest to niezbędne, aby zminimalizować utratę mięśni po cyklu.

Clomid – skutki uboczne

Uboczne skutki stosowania Clomidu są raczej niewielkie jeśli stosujemy go w rozsądnych dawkach. Możliwe efekty uboczne to tzw. uderzenia gorąca, bóle głowy, zaburzenia wzroku. Dlatego często przyjmuję się go przed snem – w ten sposób uniknie się realnego odczucia tychże skutków.

Jeśli estradiolu nie hamuje się przez przyjmowanie antyestrogenów, mogą wystąpić nieprzyjemne skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest ginekomastia, czyli nagromadzenie kobiecej tkanki piersi u mężczyzn pod wpływem żeńskiego hormonu estradiolu. Estradiol powoduje również retencję wody i wzrost ilości tłuszczu podskórnego. W rezultacie może dojść do wzrostu ciśnienia krwi, przeciążenia serca i depresji. Wysoki poziom estradiolu może niekorzystnie wpływać na libido.

Jak brać Clomid – prawidłowe dawkowanie

KlasyfikacjaSERM (antyestrogen)
Dawkowanie25-150mg dziennie
Aktywny okres półtrwania5-7 dni
Retencja wodyBrak
HepatotoksycznośćBardzo niska
Aromatyzacja Nie
PrzeznaczenieTerapia po cyklu
Obniżenie poziomu estradiolu
 Clomid – dawkowanie

Gdzie kupić Clomid?

Clomid można kupić online – szybko i bezpiecznie – w naszym sklepie internetowym

Clomid – FAQ

Jak dawkować Clomid?

Średnia początkowa dawka klomifenu powinna wynosić około 150 mg dziennie i powinna utrzymywać się na tym poziomie przez 1-2 tygodnie. 
Potem dawkę powinno się obniżyć do 100 mg przez kolejne 1-2 tygodnie, a ostateczna dawka klomifenu powinna wynosić do 25-50 mg dziennie przez ostatni tydzień PCT. 
Dokładne dawki są zależne od osoby i powinny być ustalane na podstawie wyników badań krwi.

Jaki jest maksymalny okres przyjmowania Clomidu?

Clomid stosuje się po skończonym cyklu sterydowym. Maksymalny okres przyjmowania nie powinien wynosić więcej niż 4-6 tygodni i uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji użytkownika.

Jak działa Clomid?

Clomid pozwala na zredukowanie nadmiernego poziomu estrogenów i wyeliminowanie tych skutków. Nadmiar estrogenów w organizmie prowadzi do wielu skutków ubocznych, takich jak ginekomastia, gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach pośladków i bioder lub zatrzymywanie wody w organizmie. W tym celu bardzo często stosuje się Nolvadex, z uwagi na jego silniejsze właściwości blokujące. Oba preparaty zaliczają się do selektywnych modulatorów receptorów estrogenowych, dlatego też ich działanie opiera się na bardzo podobnym mechanizmie i można stosować je zamiennie.

Clomid – opinie

4.7/5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.